klimatyzatory, klimatyzacja, wentylacja
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
FAQ
Linki
Kontakt
Galeria
Szukaj
montaż klimatyzacji
klimatyzacja podstawa
klimatyzacja historia

klimatyzacja Warszawa
klimatyzacja dla domów
 
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 92
Nieaktywowany Użytkownik: 0
Najnowszy Użytkownik: Ronaldmi
 
Ostatnie Artykuły
emisja
klimatyzatory i klim...
klimatyzator kasetonowy
czyszczenie wentylacji
klimatyzatory i klim...
 
klimatyzacja w muzeach
klimatyzatory Kryteria projektowe dotyczące wymagań mikroklimatycznych laboratoriów i muzeów obejmują następujące czynniki:
 fizyczne,
 chemiczne,
 biologiczne.

Kryteria fizyczne mikroklimatu pomieszczeń odnoszą się do następujących parametrów takich jak:
 temperatura powietrza zewnętrznego (tz),
 temperatura powietrza wewnętrznego (tw),
 wilgotność względna powietrza (φ),
 prędkość ruchu powietrza w strefie przebywania osób lub w strefie pracy (νp),
 minimalna temperatura powietrza nawiewanego,
 minimalna ilość powietrza świeżego (ze względu na ilość osób lub ze względu na wymagane nadciśnienie w budynku - eksfiltracja),
 wymagana ilość powietrza wentylacyjnego (świeże + obiegowe) obliczanego ze względu na zyski ciepła i wilgoci, wydzielane zanieczyszczenia lub po uwzględnieniu wymaganej minimalnej krotności wymian.

Kryteria chemiczne mikroklimatu to:
 zawartość CO2 w powietrzu wewnętrznym,
 zawartość O2 w powietrzu wewnętrznym, będące wynikiem zawartości wymienionych gazów w powietrzu zewnętrznym i powstające w poszczególnych pomieszczeniach budynku podczas jego eksploatacji.
Kryteria biologiczne mikroklimatu pomieszczeń odnoszą się do oceny zawartości struktur mikrobiologicznych takich jak: bakterie, wirusy, pasożyty, grzyby i pleśnie.

Parametry powietrza zewnętrznego i wewnętrznego:
a) Parametry powietrza zewnętrznego przyjmowane do obliczeń i doboru urządzeń lub wg wytycznych Inwestora (ocieplenie klimatu) są najczęściej zgodnie z PN-76/B-03420 "Wentylacja i klimatyzacja. Parametry obliczeniowe powietrza zewnętrznego" lub nieco podwyższone, np.:
Istotnym parametrem z zakresu czynników fizycznych mikroklimatu jest prędkość powietrza - przepływ powietrza w strefie przebywania ludzi - powinna spełniać wymagania przepływu powietrza "bez przeciągu", np. 0,2 m/s.
Kolejnym parametrem kształtującym mikroklimat jest hałas od urządzeń klimatyzacyjnych - nie powinien być uciążliwy. Wartości uznane za nie dokuczliwe podane są w polskiej normie.
Wymagania związane z wahaniami wyżej wymienianych parametrów w pierwszej kolejności wynikają z dopuszczalnych tolerancji danego testu lub badania, a także wrażliwości elementów lub zbiorów zabytkowych. Kolejną sprawą jest stabilizacja parametrów w długim czasie użytkowania pomieszczeń. Sprostanie tym wymaganiom wiąże się z potrzebą stosowania urządzeń klimatyzacyjnych szybko reagujących na zmiany mikroklimatu i posiadających czułe czujniki współpracujące z zaworami, sprężarkami itp., które pozwolą na szybkie doprowadzenie do pożądanego stanu mikroklimatu wnętrza.
Konieczną kwestią do spełnienia w każdym przypadku jest wymiana powietrza w pomieszczeniu. Tylko powietrze świeże oczyszczone z pyłów, bakterii, grzybów, pleśni zapewni właściwy skład chemiczny powietrza wewnętrznego i odpowiednio, zależnie od temperatury i wilgotności względnej, wymaga uzdatniania celem osiągnięcia wymaganych wartości tych parametrów wewnątrz laboratoriów czy muzeów.

Wymagania i ograniczenia w stosowaniu rozwiązań instalacyjnych w obiektach zabytkowych
W celu zachowania substancji materialnej budowli zabytkowej lub cennego dzieła sztuki przechowywanego w muzeum muszą być zapewnione odpowiednie parametry mikroklimatu dotyczące głównie temperatury, wilgotności i czystości powietrza. Najtrudniej jest spełnić te wymagania, wtedy gdy cenne dzieła sztuki są na stałe związane z zabytkową budowlą np. freski. Na trwałość malowidła ściennego ma wpływ także zróżnicowanie temperatury powierzchni i związana z tym możliwość wykraplania wilgoci (rys. 1).
Autorzy artykułu brali m.in. bezpośredni udział w przygotowaniu i prowadzeniu prac konserwatorsko-instalacyjnych w niżej omówionych budowlach zabytkowych o charakterze muzealnym: Muzeum - Pałac w Wilanowie, archikolegiata romańska z XII wieku w Tumie k. Łęczycy, Katedra Polowa WP w Warszawie, Kaplica NMP na Jasnej Górze.
Pałac i ogród w Wilanowie stanowiący przez blisko trzy stulecia znaną podwarszawską rezydencję królewsko-magnacką, należy dziś do rzędu najcenniejszych i najbardziej popularnych pomników kultury artystycznej
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
 

Powered by PHP-Fusion v6.01.6 © 2003-2005


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | fashiontrends.icu | frmode.eu