dom
Dodane przez Arecki dnia Listopad 07 2016 23:03:19
Mam bardzo dużą działkę (76 arów, 26m szerokości i 300 długości) na której budowa domu pasywnego jest możliwa dobre nasłonecznienie bez zaciemnień, działka również posiada wszystkie media (w tym gaz ziemny), oprócz ciepłej wody.

Myślę ogrzewanie rozwiązać w ten sposób:

Gruntowy wymiennik ciepła żwirowy (GWC) połączony z podstawowym źródłem grzania w domu, czyli kominkiem gazowym z dystrybucją ciepła, (tak wszystko przygotować by kiedyś można było zmienić na tradycyjny mały kominek opałowy lub inny piecyk, w razie radykalnych podwyżek gazu).
Dodatkowo uzupełnieniem systemu miała by być mechaniczna wentylacja z odzyskiem ciepła również naturalnie połączona z GWC. Repekurator z dogrzewaniem elektrycznym jako awaryjne źródło grzania gdy zabraknie gazu ew. awarii kominka.

Do wspomagania mechanicznej wentylacji myślę wybudować komin słoneczny / solarny lub i szklarnie na dachu zielonym dachu (jeśli powstanie) która miała by służyć jako tzw. strych słoneczny / solarny jednocześnie uprawiając w niej warzywa

Co do ogrzewania wody to myślę zakupić tani piec gazowy przepływowy, a w okresie dużego nasłonecznienia wykorzystywać tani zrobiony samemu Link kolektor słoneczny.
Jeśli kiedyś finanse pozwolą na budowę przydomowej el. Wiatrowej to będzie super, ponieważ moja lokalizacja jest do tego bardzo dobra (częste silne wiatry), ew. będę próbował zrobić taki wiatrak samemu… podobno też się da.

Od strony południowej oczywiście duże przeszklenia (na szybach rolety automatyczne) na przemian ze ściennymi kolektorami powietrznymi no i ew. komin słoneczny.

Jakie widzę zalety zastosowanego rozwiązania:
1. Dzięki ww. sposobie ogrzewania, nie trzeba tworzyć instalacji C.O. = oszczędność, wystarczy mała kotłownia na kocioł gazowy i zbiornik wody dla solarów.
2. Nie jestem narażony na poważne usterki C.O np. podłogowego lub tradycyjnego… co przy rozszczelnieniu powoduje ogromne koszty naprawy.
3. Brak budowy kominów do wentylacji grawitacyjnej… i tylko jeden komin dla kominka gazowego.
4. Dwa alternatywne źródła ogrzewania, dodatkowo piecyk gazowy za 20 lat może wymienię na malutki piecyk opałowy, tym bardziej, że w tym roku sadzę na działce około 3000 brzózek.
5. Brak tradycyjnego dachu, czyli żywy dach dodatkowo izolujący, nie wiem ale pewnie podobne koszty budowy takiego dachu jak tradycyjnego…
Rozszerzona zawartość newsa
1. Jak musi być wydajny i rozmiarowo duży gruntowy wymiennik ciepła, by spełnił całe zapotrzebowanie domu na wentylację?
2. Czy nie lepiej zastosować dwa GWC:
a. jeden do wentylowania domu, wyciąg z GWC wspomagany przez komin słoneczny i mechaniczną wentylację,
b. drugi do kominka gazowego, a konkretniej do dystrybucji ciepłego powietrza z kominka, więc wspomaganie wyciągu z GWC raczej tu nie będzie potrzebne…. Ew. w okresie letnim wspomagany przez szklarnię do celów chłodniczych wnętrza domu.
3. Jak zabezpiecza się dom pasywny przed uszkodzeniem izolacji przez gryzonie, bo to mnie najbardziej trapi
4. Ile KW powinien mieć kominek gazowy przy założeniu domu pasywnego, plus hak na to że pewnie z czasem budynek będzie tracił na swojej sprawności izolacyjno / instalacyjnej.
5. Czy całe moje założenie na pomysł domu i jego ogrzewanie ma sens…
6. Jeśli tak, to ile mniej więcej wyniesie mnie na dzień dzisiejszy koszt ogrzewania całorocznego z podgrzewaniem wody.
7. Ile powinienem przeznaczyć na systemy grzewcze i wspomagające, tj:
a. GWC żwirowy
b. Kominek gazowy z dystrybucją ciepła
c. Mechaniczny system wentylacji z odzyskiem ciepła
d. Komin słoneczny
e. Ściany solarne
f. Ew. inne rzeczy.

Problemy:
FINANSE niestety….
Będę budował oczywiście za kredyt… woj. łódzkie.
Aktualnie mogę sobie pozwolić na spłatę kredytu w wysokości 300 tyś zł. Na 30 lat. A po przeprowadzeniu się do wstępnie wykończonego domu będę miał jeszcze około 100 do 150 tyś ze sprzedaży opuszczonego mieszkania, lub ew. przychody z jego wynajęcia (jest w dobrej lokalizacji).
Myślę nad kredytem z dofinansowaniem do domów energooszczędnych i pasywnych gdzie przy domu pasywnym można dostać 50 tyś, oczywiście minus podatek i inne ukryte koszty, będzie to realnie pewnie ze 30 tyś zł.

W mojej gminie dostanę również dofinansowanie na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła w wysokości 18 000 zł (oczywiście trzeba brać dodatkowy kredyt na to, bo za własne pieniądze nie można starać się o zwrot kosztów) realnie z 16 tyś zł.

Nie wiem jak z innymi dopłatami, jeśli chodzi o woj. łódzkie, może ktoś się orientuje?

Czyli 300tyś + 40 tyś dotacji na dom pasywny + 16 tyś z gminy na rekuperator. = 356 tyś zł

Z informacji które znalazłem w sieci, średni koszt budowy domu wynosi 2578 zł za m.kw. i podobno budowa domu pasywnego jest ok. 25% droższa czyli 3222 zł za m.kw. czyli powinno mi starczyć na wybudowanie domu o powierzchni ok. 113 m. kw.

Do większości rzeczy zatrudnię firmy… co będę mógł to zrobię sam… ale głównie to będą zakupy i jakieś drobne prace.
1. Czy moje założenia i obliczenia są poprawne?
2. Czy mogę spokojnie sobie pozwolić na budowę domu pasywnego w okolicach 120 m.kw.?
3. Czy ten koszt budowy to jest za pow. Użytkową czy, powierzchnię całego domu?
4. Czy to kwoty Netto czy brutto?

No i na koniec… znacie jakąś firmę która była by w rozsądnych pieniążkach zaprojektować taki dom? Mając oczywiście doświadczenie z domami pasywnymi i rozwiązaniami które tu opisywałem?