czyszczenie
Dodane przez Arecki dnia Październik 22 2017 11:01:47
Oj pasywologia dogmatyczna.. kominek nie, bo coś tam wychładza ... pasywny prosty- jak najprościejszejszejszeszy.. Mam 22kWh/m2 i kominek. Malutki, podwójna szyba, bufor kombinowany. W pierwszym sezonie nie zdążyłem odpalić kabli i na cały sezon CO + cwu spaliłem 4m3 drewna, dom 143m2. Średnio 1 rozpalenie na dzień. Przy największych mrozach 8 polan na dobę. 1 tankowanie (ogromna taczka) na tydzień. Jak ktoś twierdzi, że kominek to kotłownia w salonie to nie wie o czym mówi. Nic nie zastąpi żywego ognia w salonie w piątkowy zimny wieczór z grzanym winem!

Mam trochę doświadczenia bo w poprzednim domu miałem też kominek ale dom większy i słabiej ocieplony. Paliłem przez 5 lat, 12m3 drewna na sezon przerzucić przez salon (a miałem dosłownie 1 krok od drzwi) nikomu nie polecam! Chodzi o ilość pracy jaką trzeba w to włożyć bo jeszcze składowanie tego drewna na 2 sezony i sprzątanie po każdym wnoszeniu drewna. A jak ktoś ma to drewno jakoś daleko nosić, po schodach czy coś, albo rzeczywiście palić 2x w sezonie to niech lepiej nie robi. Ja mimo złych wspomnień z pierwszego domu (2 lata przerwy wystarczyły, żeby zapomnieć niedogodności ) polecam kominek ale podkreślam, mały i zrobiony z głową
Kominek z płaszczem wodnym dedykowany do domów pasywnych
2 szyby w tym jedna IR tzw samoczyszcząca
Mała emisja ciepła przez szyby ! Zero przyjemności z użytkowania, niedogrzanie po powrocie z pracy, w salonie kotłownia. Samo czyszczenie kominka z rana i kolejne palenie dobiłoby mnie. 2 zimy spędziłem na kombinowanym nowym osiedlu na Rudzie. Widok maszerujących o 7 rano , od ogrodzenia swoich szeregówek mieszkańców, z naręczem drewna był kuriozalny. Z miasta ciepło drogie ale bez przesady. Zresztą prawo sie zmieni i ograniczone zostanie palenie w kominkach tak jak teraz prawo do palenia w bezklasowych kotłach , w śląskim.
Aha i jeszcze jedno. Miałem ciągnąć do 15kwh/m2 ale jak policzyłem ile tanich kWh dostarczy mi kominek przy okazji rekreacyjnego palenia to wyszło na to, że nijak się nie opłaca. Tak samo jak się nie opłaca żadna pompa ciepła. Teraz zrobiłbym tylko bufor z dużą grzałką albo jakiś przepływowy elektryczny (mam kable), wodna podłogówka i do tego kominek z płaszczem. Przy dobrze ocieplonym i dokładnie wykonanym domy nie potrzebne żadne regulacje na pokoje osobno.
ale dobrze jest wydać i na izolację i na okna i na pompy ciepła.. każdy będzie zadowolony - że każdemu inwestor dał zarobić..